W poniedziałek 4 lutego 2019 roku obchodzimy XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day).
Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia pragnie przypomnieć, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych.
Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1% zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.
W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 2 lutego 2019 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówek onkologicznych na terenie całego kraju. Program białej soboty obejmuje:
- wykonywanie badań przesiewowych i innych służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów;
- rozpowszechnianie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem i innych materiałów edukacyjnych propagujących postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną, przy udziale lekarzy rodzinnych, stowarzyszeń i fundacji pacjenckich oraz studentów Uniwersytetów Medycznych;
- udzielanie prostych porad onkologicznych;
- zwiedzanie oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych;
- prowadzenie wykładów i pogadanek na tematy profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania.
Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem szczególnie zachęcamy Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.
Więcej informacji o bezpłatnych badaniach profilaktycznych przeczytasz tutaj i tutaj.